Tę książkę powinien przeczytać każdy polski biskup!

Książka „O siedmiu ranach Kościoła Świętego” w trosce o dobro Kościoła.

Czy to prawda, że Kościół znajduje się w kryzysie? Czy nasze świątynie są bardziej pełne, czy coraz bardziej puste? Co możemy zrobić dla Kościoła? Jak można zaradzić współczesnym problemom?

No właśnie, czy te problemy są „współczesne”? Kiedy trafiliśmy na książkę „O siedmiu ranach Kościoła Świętego”, która powstała ponad półtora wieku temu, zauważyliśmy, że opisuje ona problemy nam znane, wciąż aktualne od wielu lat!

Ta książka została napisana przez Antonia Rosmini Serbatiego, który został wyniesiony na ołtarze przez Benedykta XVI. Jednak… właśnie za tę książkę Święte Oficjum potępiło Rosminiego, umieszczając ten tytuł na Indeksie ksiąg zakazanych!

O co w tym chodzi?

Kim był bł. Antonio Rosmini Serbati?

Antonii Rosmini Serbati (1797-1855) był człowiekiem odznaczającym się pobożnością i świętością życia. Był niezwykle gorliwym i pokornym kapłanem: św. Jan Bosco pisał: „Nie przypominam sobie, abym widział jakiegoś księdza, który by odprawiał Mszę z taką pobożnością i troską, jak Rosmini. Widać w nim było żywą wiarę, z której czerpał miłość, łagodność, skromność i zewnętrzną powagę”.

Za zachętą Piusa VIII, ks. Rosmini zajął się publicystyką katolicką, której największym owocem jest książka „O pięciu ranach Kościoła Świętego”, wydana w 1848 roku. W kolejnym roku trafiła ona jednak na Indeks Ksiąg Zakazanych. I trwał ten stan przez cały wiek, aż Paweł VI cofnął niefortunną decyzję.

W 2001 r. Kongregacja Nauki Wiary odwołała wszystkie oskarżenia przeciw Rosminiemu. Proces informacyjny ks. Antonia wznawiano kilkakrotnie po zgłoszeniach licznych łask, jakie otrzymywali modlący się za jego wstawiennictwem. Ostatecznie, w 2007 roku Benedykt XVI potwierdził jego świętość, wynosząc Rosminiego na ołtarze. Należy to uznać za zwieńczenie starań, jakie zapoczątkował Jan Paweł II, który w „Fides et Ratio” wymieniał Rosminiego (obok J. Newmana, J. Maritaina, E. Stein) jako przykład „owocnej relacji między filozofią a Słowem Bożym”, i za którego pontyfikatu rozpoczęto proces postulacyjny.

Książką „O pięciu ranach Kościoła Świętego” po polsku

Dzięki współpracy z księżmi Rosminianami, posługującymi na Sagra di San Michele we Włoszech, udało nam się przetłumaczyć książkę Antonia Rosminiego na język polski. Obecnie trwają ostatnie prace redakcyjne i przygotowawcze do druku.

Jest to dzieło wybitne, dogłębnie analizujące główne problemy Kościoła, które autor nazywa „ranami”, w odniesieniu do pięciu ran Chrystusa na krzyżu. Nie jest to jednak książka oskarżycielska czy krytykancka: została napisana w tonie pełnym pokory wobec problemów, które należy pilnie rozwiązać. Uwidacznia się w niej wielka troska o Świętość Domu Bożego.

Opisane problemy (niestety!) w znaczniej mierze nie zostały rozwiązane, nie zdezaktualizowały się i wciąż stanowią krwawiące rany. Ponieważ dzieło Rosminiego to nie tylko sama „diagnoza”, ale też „terapia”, czyli szereg użytecznych wskazówek, postanowiliśmy dla dobra Kościoła dzieło to wydać w języku polskim i przeznaczyć osobną część nakładu dla polskich biskupów

Książka „O pięciu ranach…” powinna trafić do każdego biskupa w Polsce

Jesteśmy przekonani, że aktualność i powaga książki Rosminiego wymaga, aby została ona dostarczona każdemu polskiemu biskupowi. Nie jest to publikacja komercyjna ani wysokonakładowa, jest skierowana do wąskiego grona ludzi – duchownych i świeckich – prawdziwie zatroskanych o los Kościoła.

Naszym zamiarem jest dostarczenie książki do wszystkich biskupów katolickich. Zamówienie i wysyłka odpowiedniej ilości książek oznacza znaczny koszt dla naszej Fundacji. Liczymy zatem na Waszą pomoc!

Prosimy, wesprzyj ten projekt!

Jeśli leży Ci na sercu nasze wspólne, duchowe dobro, prosimy, pomóż nam w realizacji tego śmiałego zamierzenia.

Pragniemy dodać, że to nie pierwsza tego typu inicjatywa naszej Fundacji. W 2019 roku dla polskich biskupów, we współpracy z Nuncjuszem Apostolskim i Sanktuarium w Pompejach, przeznaczyliśmy dla biskupów 140 książek o życiu bł. Bartola Longo, autora nowenny pompejańskiej. W 2018 r. przygotowaliśmy 10.000 modlitewników do zakładów karnych w Polsce. Nasza Fundacja rozpowszechniła łączny nakład niemal stu tysięcy publikacji związanych z różańcem, Maryją i świętymi, oraz niemal milion obrazków.

Chcemy rozwijać naszą działalność, aby realizować ewangelizacyjną misję Fundacji. Wierzymy, że dzięki ludziom dobrej woli osiągniemy zamierzony cel.

Dziękujemy za wszelkie wsparcie!


Upominek dla Darczyńcy:

Darczyńcy od 200 zł trzymają książkę “O pięciu ranach”

Darczyńcy od 100 zł – film DVD o Michale Archaniele “Broń nas w walce”